www.schody-bykowski.pl

Jak dom pomaga w oszczędnościach

Dziś można, coraz częściej spotkać się z ofertami dotyczącymi możliwości wybudowania domów, które są zarówno nowoczesne, ekologiczne jak i energooszczędne. Takie domy i budynki, można otrzymać między innymi poprzez wykorzystanie w nich nowych materiałów, które przez swoją specyfikę przyczyniają się do uzyskania określonych oszczędności. Początkowo, koszty takiego domu są nieco wyższe, jednak z każdym rokiem stopniowo maleją. Z kolei zwroty za zużytą energię i inne media, są bardzo zauważalne. Wystarczy zestawić sobie podobne zużycie nie tylko w okresie letnim. Bardzo ciekawie wychodzą podobne zestawienia domów w okresie zimowym.

Wpływ na to, że dom jest ekologiczny, ma jednak wiele czynników. Jednym z nich jest z pewnością dostęp do źródeł energii odnawialnych. Dziś, najczęściej wykorzystywane są źródła w postaci energii słonecznej, jak również i wiatru. Ważne jest, więc usytuowanie budynku, uwzględniające do nich dostęp do tych źródeł, tak by nie ograniczały tego między innymi inne budynki, drzewa, czy też inne konstrukcje.

Na wydajność energetyczną, każdego domu, istotny wpływ ma również:

- rodzaj okien i ich rozmieszczenie,

- ilość i wielkość pomieszczeń,

- charakter konstrukcyjny domu (czy jest to dom parterowy, z piętrem, poddaszem, piwnicą),

- wentylacja,

- zastosowane materiały,

- ilość mieszkańców,

- charakter ogrzewania.

Te oraz inne, związane z nimi elementy, znacząco wpływają na to, czy dom, traci ciepło szybciej czy też wolniej. Tym samym każda niepożądana strata ciepła, jak i innej energii, to dodatkowe koszty. Odpowiednie materiały, nawet te związane z wykończeniem wewnętrznych ścian, mogą sprawić, że takie koszty będą obniżone. Dziś coraz częściej stosuje się ocieplanie domów, oraz bloków, które spełniają podobną rolę. Bardzo wiele osób, już po przez wymianę swoich okien, jak i drzwi na nowe, zauważa, że poprawił się klimat i ciepło w domu. Najwięcej, bowiem ciepła, ucieka zarówno przez okna, nieszczelności, jak i przez źle ocieplone ściany. Najlepiej jest, więc podjąć odpowiednie działania, które poprawią ten stan. Spadają wówczas koszty ogrzewania, zaś mikroklimat znacząco się poprawił. Tu też, można zauważyć częste błędy związane z wietrzeniem i wentylacją pomieszczeń. Pozbycie się złych nawyków, to, więc, już połowa sukcesu.